Na głębokości 40 m znajduje się trasa turystyczna o długości 1700 m. Kształtem przypomina ona trójkąt, którego wierzchołkami są 3 szyby: "Anioł", "Żmija" i "Szczęść Boże".Ogólnie znana teza głosi, iż użytkownika może rozpraszać zrozumiała zawartość strony, kiedy ten chce zobaczyć sam jej wygląd. Ogólnie znana teza głosi, iż użytkownika może rozpraszać zrozumiała zawartość strony, kiedy ten chce.
Przylegają do niej 3 komory mające od 500 do 2 000 m2. Część szlaku (270-metrowy odcinek) pokonuje się łodziami. Od niedawna Kopalnię Zabytkową mogą odwiedzać także niepełnosprawni. Przed zjazdem w podziemia zobaczyć można oryginalną wystawę minerałów, narzędzi i urządzeń górniczych, a po wyjeździe Skansen Maszyn Parowych.
Zabytkowa Kopalnia i Sztolnia „Czarnego Pstrąga” zostały 14 kwietnia 2004 wpisane na ogólnopolską Listę Pomników Historii. Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków w swojej publikacji „Pomniki Historii” zaprasza na niecodzienną wędrówkę po najpiękniejszych zakątkach Polski m.in. właśnie po tarnogórskiej Kopalni. Również wg. rankingu dziennika Rzeczpospolita Tarnowskie Góry należą do setki miast w Polsce (Krakowa, Gdańska, Sandomierza i innych) posiadających w swoim regionie niezwykłe zabytki.
Kopalnia otwarta jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 15.00, a w soboty i niedziele od 9.00 do 17.00 (czerwiec-sierpień). Dla wycieczek prowadzona jest rezerwacja wejść przez BORT SMZT - tel. (0-32) 285 49 96. Zwiedzający indywidualnie zgłaszają się bezpośrednio w Kopalni w godzinach zwiedzania. W miesiącach zwiększonego ruchu turystycznego przedłuża się godziny zwiedzania dla wycieczek w zależności od potrzeb i tylko na wcześniejszą rezerwację.
Kopalnia jest nieczynna: 1 stycznia, w pierwsze święto Wielkanocne, w święto Bożego Ciała, 1 i 11 Listopada, od 24 do 26 grudnia i 31 grudnia. Trasa dostępna dla osób niepełnosprawnych. Zaleca się wcześniejsze uzgodnienie pod numerem telefonu: (0-32) 285 29 81.
Żródło: www.tarnowskiegory.pl/tourinfos